Sociální sítě patří do našeho každodenního života tak nějak samozřejmě. Nacházíme tam zábavu, přátele, pracovní i obchodní kontakty nebo informace. Vzhledem k tomu, kolik prostoru v každém našem dni zabírají, je poměrně důležité, abychom s nimi dokázali správně zacházet. Jedině tak se budeme cítit dobře.
1. Nastavte si svůj čas na sítích
Podívejte se, kolik času trávíte na konkrétních sociálních sítích? U většiny aplikací tuhle informaci snadno zjistíte přímo v nastavení, pod ikonou Strávený čas. Stanovte si rozumný denní limit. Mobil vás upozorní, když ho dosáhnete – a to bude signál, abyste se věnovali zase něčemu jinému.
2. Sledujte inspirativní obsah
Co na sítích vídáte nejčastěji? Inspirují vás? Hledáte tam hlavně užitečné informace nebo zábavu? Anebo prostě proplouváte a utrácíte čas? Aby pro vás byly sociální sítě užitečné, sledujte jen účty s nějakou přidanou hodnotou, ať už jsou to informace, zábava, něco kreativního. Ztište nebo rovnou zrušte sledování účtů, které ve vás vyvolávají závist, vztek nebo jiné negativní emoce. A pamatujte si, že jen na vás, koho a co sledujete.
3. Vědomé používání
Dřív než se vůbec podíváte na internet, stanovte si, co tam jdete dělat. Zajímá vás, jak se mají vaši přátelé, hledáte filmové novinky, recenze nebo inspiraci k určitému tématu? Chcete s ostatními sdílet své úspěchy? Zkuste na svůj záměr nezapomenout a nenechat se unést obsahem, který vás vůbec nezajímá.
4. Pravidelné přestávky
Sociální síť může vyvolávat pocit FOMO – strach z toho, že něco zmeškáte. To vede k jejich přehnanému používání. Braňte se. Třeba tak, že si určíte pravidelné přestávky. Schválně to vyzkoušejte. Vyberte si jeden den v týdnu, kdy se na celý den odpojíte od sociálních sítí. Uvolněný čas můžete třeba strávit s přáteli, studiem, procházkou v přírodě, něco dobrého si uvařte – dělejte prostě to, co vás baví a přináší vám radost.
5. Pravidlo NE
Stanovte si během dne časy, kdy řeknete sociálním sítím „Ne”. Například, když se ráno probudíte a máte chuť prohlížet nové příspěvky a příběhy. Místo toho se podívejte z okna nebo si zlehka zacvičte. A tohle můžete udělat i několikrát denně.
Sociální sítě nám ukazují hlavně šťastné okamžiky druhých lidí. Zkuste obsah vnímat spíš jako zdroj inspirace než důvod se s ostatními srovnávat. Nezapomeňte, že zdánlivě dokonalé okamžiky z fotek a videí můžou být iluze. Anebo jsou sice pravdivé, ale ani u nejšťastnějšího člověka netrvají 24 hodin denně. Každý máme svoje lepší i horší momenty. Proto je dobře nepodléhat iluzi, že druzí žijí dokonalé životy, které jsou o tolik lepší než ten náš. Protože tak to není. Radujte se naopak z vlastních úspěchů a naučte se vnímat zdánlivě nenápadné radosti každodenního života.