menu
square dots Využívejte technologie chytře – vládněte jim!

Stává se vám to taky? Máte v počítači rozdělanou práci, a stejně odbíháte na sociální sítě.Díváte se na telefon, i když víte, že vám žádná zpráva nepřišla. Dokonce máte pocit, že jste slyšeli cinknout notifikaci. A přitom tam žádná není. Otevřete prázdnou stránku prohlížeče, abyste si něco konkrétního vyhledali – a za půl hodiny se přistihnete, jak sjíždíte vtipná (i míň vtipná) videa na sociálních sítích. Pokud jste se aspoň zčásti poznali, možná trávíte koukáním do telefonu nebo počítače až moc času. Jak z toho ven? 

Technologie samozřejmě všichni ke každodennímu životu potřebujeme. Na internetu pracujeme, komunikujeme, nakupujeme, vzděláváme se, mnohdy i sportujeme nebo vytváříme kreativní díla – a to všechno právě díky technologiím. Kde ale je zdravá hranice mezi správným používáním a závislostí? Pojďme tomu porozumět. Pak už pro nás bude hračka nastavit si své vlastní hranice tak, abychom měli technologie plně ve své moci a nenechali se jimi ovládat. 

Instinkty

Chceme na telefonu udělat konkrétní věc, ale do toho objevíme jednu novinku, druhou, pak nám přijde zpráva, nový mail, do toho nám někdo zavolá nebo se vynoří upozornění na slevy v oblíbeném obchodě. A takhle pořád dokola. Zároveň máme potřebu v jednom kuse s někým komunikovat – nejen v chatu, ale i přidáváním příspěvků na sociální sítě. 

Co s tím? 
Definujte si čas, kdy se potřebujete věnovat jedné činnosti a soustředit se na ni. Na dané období si ztlumte notifikace nebo zapněte režim Nerušit. A tohle nastavení můžete použít i u pracovních aplikací jako je třeba MS Teams a další. Díky tomu můžete volný čas po práci opravdu odpočívat bez upozornění na nové maily, pracovní konverzace a podobně. 

Emoce

Únikem na sociální sítě naplňujeme určitá očekávání. Je vám smutno a doufáte, že vám status publikovaný na sociální síti nebo video se zábavnými zvířátky zvedne náladu? Možná o trochu ano. 

Potřebujete podpořit? 
Co se příště radši ozvat někomu, komu věříte, a o svých pocitech si promluvit s živým člověkem? Ať už si vyberete klasický hovor, anebo se třeba aspoň na dálku uvidíte přes Facetime, podpora blízkého člověka je nenahraditelná. 

Dopamin

Technologie v nás vyvolávají neustálé očekávání. Nikdy nemáme dost. Pocity, které v nás vyvolá to, že dostaneme novou zprávu nebo nám někdo olajkuje fotku, se podobají pocitům, které zažíváme v reálném světě tehdy, když dostaneme dárek nebo nás někdo obejme. V obou případech se v našem těle vyplavuje tento hormon potěšení a radosti.

Je to špatně? Vůbec ne! 
Jen je potřeba si dopamin dávkovat a předem si naplánovat čas, který strávíme s konkrétní aplikací. A pokusit se ho dodržet. 

Další tipy na zdravé digitální návyky

Zkuste si nejdřív uvědomit, kdy nejčastěji berete telefon do ruky, abyste si zkontrolovali maily, zprávy nebo stories vašich přátel. Je to po probuzení? Když chcete utéct od práce? Když se cítíte osaměle, smutně nebo máte špatnou náladu? Nebo naopak? Jakmile si tenhle moment dokážete definovat, zkuste zvážit, jak dlouhou dobu chcete konkrétní činnosti vyhradit. 

Nedělejte všechno hned

Pokud pracujete na jednom úkolu, ale najednou si uvědomíte, že ještě musíte tohle a tamto, všechno si zapište a vraťte se k tomu později. Nebudete se cítit přehlcení a zároveň vás myšlenka na další úkoly nebude vyrušovat. Díky „to do listu“ na ně totiž nezapomenete. Odbíhání od jedné věci k druhé vás unavuje a obírá o efektivitu. Pokud pořád přepínáme mezi aktivitami, máme pocit, že čas hrozně letí. Den se nám naopak bude zdát delší, pokud se zvládneme konstantně soustředit na jednu věc.

Využívejte technologie kreativně

Vymezte si čas, kdy počítač nebo telefon vypnete a budete se věnovat úplně jiným aktivitám. Naučíte tak svůj mozek nepracovat, ale odpočívat.

Technologie musíme využívat vědomě. Pomůžou nám nejen k odreagování při hraní her, sledování videí, nebo třeba poslechu audioknihy, podcastu nebo hudby. Díky nim si můžeme i rozšířit obzory a najít v bližším nebo vzdálenějším okolí zajímavá místa, kam vyrazíme, nebo tipy na nové aktivity, které stojí za to vyzkoušet. 


  • Dodržujte zásady práce s počítačem. Nastavení správného světla, klávesnice i obrazovky ve výši očí může vaši pracovní efektivitu výrazně zvýšit. Nezapomeňte ani na vhodnou židli, filtr modrého světla nebo nejrůznější aplikace na organizaci úkolů a času. 

  • Pracujte, tehdy, když máte pracovat. Zbytek dne patří odpočinku. Je nutné dodržovat určitý balanc a věnovat se i činnostem, které nám dělají radost, a zároveň si u nich odpočineme. A samozřejmě spánek. Ten je extrémně důležitý. 

  • Šiřte osvětu. Mluvte o zdravých návycích s kamarády, příbuznými, s dětmi. Jděte příkladem. Ukažte jim, že při správném nastavení můžou být technologie ohromná výhra. Pomozte jim, aby i oni vládli technologiím a udělali s nich toho nejlepšího pomocníka.  

A začněte hned. Zkuste hned zítra vstát, aniž byste ještě v polospánku sjížděli nové notifikace na mobilu. Nečtěte u snídaně zprávy ze světa nebo pracovní maily, ale pusťte si příjemnou hudbu nebo zajímavý podcast. Zkuste zkrátka zpomalit a využívat technologie efektivně a vlastnímu prospěchu.

Psychická pohoda

Další články square dots
Gamifikace: Hrajeme si s aplikacemi nebo ony s námi?
Psychická pohoda

Gamifikace: Hrajeme si s aplikacemi nebo ony s námi?

Zobrazit
Dopamin: chemie, která nás drží u obrazovek
Psychická pohoda

Dopamin: chemie, která nás drží u obrazovek

Zobrazit
Další články